Przejdź do głównej zawartości

Polska kwatera wojenna w Miorach

Miory - dawny powiat dziśnieński województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej, obecnie obwód witebski na Białorusi.

Na miejscowym cmentarzu położonym przy trasie wylotowej w kierunku Dzisny znajduje się Polska kwatera wojenna. Pogrzebano tu kilkudziesięciu żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku:

MATUSKIEWICZ STANISŁAW, ułan 11 p.ułanów k.k.m. † 1920
WITKOWSKI, szer. WP † 1920

Pod dużym betonowym krzyżem znajduje się tablica z dwujęzycznym napisem:

"TU SPOCZYWA KILKUDZIESIĘCIU
ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO
POLEGŁYCH W 1920 ROKU
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RODACY 2001
———
ТУТ СПАЧЫВАЕ НЕКАЛЬКІ ДЕСЯКАЎ
САЛДАТ ВОЙСКА ПОЛЬСКАГО
ЯКІЯ ЗАГІНУЛІ Ў 1920 ГОДЗЕ
ВЕЧНАЯ ІМ ПАМЯЦЬ
СУАЙЧЫННІКІ 2001"

W drugiej części cmentarza znajduje się kwatera 11. Pułku Ułanów Legionowych:

WIĘCKOWICZ WŁADYSŁAW, ułan 11 p.ułanów 1 szw. † 16 VI 1920
CIECHOWSKI KAZIMIERZ, ułan 11 p.ułanów k.k.m. † 16 VI 1920
SARNOWSKI STEFAN, ułan 18 p.ułanów † 7 VI 1920
DOMAGAŁA ZYGMUNT, st.ułan 11 p.ułanów † 7 VI 1920
SLIMA ANTONI, wachm. 11 p.ułanów † 7 VI 1920

Obok kwatery ułanów znajduje się grób:

WRZESINSKI FRANZ, ... Batl. II Essen † 12.08.1818

Kwatera 11. Pułku Ułanów Legionowych

W dniu 21 lipca 2018 roku rozpoczęliśmy prace renowacyjne kwatery 11. Pułku Ułanów Legionowych a kwatery żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego na cmentarzu w Miorach.

Była skoszona trawa, a teren oczyszczony. Dużą część czasu zajęły ciężkie prace ziemne, należy było odkopać nagrobki które porównały się z powierzchnią ziemi oraz wyrównywać krzyże, co pochyliło się.

W przerwie na obiad i odpoczynek, kolega Dmitrij Matelenok opowiedział historię swojego pradziada:
"Pradziadek, Stefan Motylonek urodził się w grudniu 1901 roku zaścianek Popowszczyzna, gmina Miory, powiat brasław województwo wileńskie.
Weteran września 1939 roku i więzień gułagu. Służył pod komendą generała Władysława Andersa w 15. Batalionie Strzelców. W maju 1944 roku brał udział w bitwie o Monte Cassino.
Niestety nie przeżył wojny, poległ we Włoszech 9 lipca 1944 roku pod San Paulino w czasie przygotowań do decydującego starcia, bitwy o Ankonę.
Miejsce jego spoczynku Loreto, Włochy".

Następne po obiadu przeszły na drugą część cmentarza gdzie znajdowała się kwatera żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego. Były poprawione nagrobki i krzyże.

Drugim etapem prac było przygotowanie do farbowania, tynk i szpachlówka krzyży i nagrobków.
Trzecim etapem było farbowanie, zasypane żwiru i przymocowane tabliczek.

Prace renowacyjne na cmentarzu w Miorach zostały zakończone 7 września 2018 roku.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Ambasadzie RP w Mińsku za wsparcie tej pracy.

mjr ZPRP Denis Krawczenko

















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej - Jak to było w Głębokiem

Dnia 10 listopada 1928 roku już wczesnym rankiem ruch był ogromny. Domy przybierały szatę odświętną. Wszędzie pełno zieleni, kwiatów, lampjonów, portretów Pana Prezydenta i Marszałka Piłsudskiego. fot. Muzeum Warmii i Mazur Tut przed godziną 15 na placu 3-go Maja zbierać się poczęły Organizacje ze sztandarami. Formuje się pochód, na czele którego stają wieńce: Starostwa i Sejmiku, 3 Półbrygady K.O.P., 23 pułku ułanów, Związku Oficerów Rez., Policji, Strzelca, Magistratu, Nadleśnictwa, Urzędów Państwowych, Przysposobienia Wojskowego, Organizacyj Społecznych i t.d., za wieńcami przedstawiciele władz, wojska, policji państwowej, grającej marsza Chopina, pochód rusza na cmentarz katolicki, otoczony setkami ludzi wszystkich wyznań. Zdała już widać na cmentarzu zapalone lampjony na grobach żołnierzy. Pochód pomału wchodzi na cmentarz i zatrzymuje się przy mogiłach wyciągniętych w długi szereg, na czele których stoi wysmukły duży biały krzyż, na nim zaś czarna tablica ze złotemi lit

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó

Miejsca pamięci poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Przedstawiamy zbiór pomników i miejsc pamięci poświęconych Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, obecnie na współczesnej terenie Białorusi. (…) Ludzie tacy jak Józef Piłsudski nie przychodzą na świat po to, aby zaświecić jak meteor w nocy i zostawić po sobie mrok. Dani są narodom jako wieczne światło, jako drogowskaz, jako księga mądrości i właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa. Nauka, przykład Józefa Piłsudskiego stawać się nam będzie coraz bardziej religią, taką samą, jaką była walka o wolność dla naszych ojców i dziadów, będą one przenikać coraz głębiej w naród jako ideał szlachetnej siły, rozumnej dumy, dobrowolnego ładu, nieustannego tworzenia i walki, i będą z tego narodu czynić coraz potężniejszą, rozumniejszą, bardziej świadomą jedność (…) - pisał po śmierci Marszałka Jan Lechoń. Józef Piłsudski całego Siebie i wszystkie genialne umysły oddał wyłącznie na służbę idei niepodległej Ojczyzny którą o