Przejdź do głównej zawartości

Historia Związku Piłsudczyków RP

Zarys historii Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego.


Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego powstało 13 września 1988 r. z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów i aktorów, ludzi nauki, kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy. W grudniu (10.12.1988 r.) odbył się I Walny Zjazd, na którym wybrano władze stowarzyszenia. Uchwałą ZG Związku Piłsudczyków RP  z 23 września 1989 r. powołano redakcję organu prasowego Stowarzyszenia ”Piłsudczyk”, który początkowo wydany był w formie biuletynu, a od 1994 r. przyjął formę kwartalnika społeczno-historycznego. Do 2016 roku wydano 65 numerów pisma.

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej zrzesza tysiące członków zorganizowanych w okręgach i oddziałach m.in. w miastach wojewódzkich i powiatowych (Warszawa, Łódź, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Radom, Wrocław, Częstochowa, Ciechanów, Głowaczów, Kalisz, Kraśnik, Lidzbark Warmiński, Mława, Pułtusk, Przasnysz, Wyszków, Ostrów Mazowiecka, Bemowo Piskie, Rozewie, Syców, Szczuczyn, Biała Podlaska Rozewie, Kosakowo, Olecko, Sejny, Tomaszów Lubelski, Nowe Warpno, Nidzica, Świdnik).

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej posiada własny sztandar i odznakę z wizerunkiem Marszałka J. Piłsudskiego, którego uroczyste poświęcenie odbyło się 25 kwietnia 1993 r. w Katedrze Polowej WP, z udziałem córki Marszałka p. Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej.

Cele statutowe Związku to: propagowanie czynu i myśli państwowo twórczej Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich na podstawie idei, jakie głosił, patriotyczne wychowanie młodzieży, opieka nad miejscami pamięci narodowej, gromadzenie pamiątek związanych z naszym patronem i czynem niepodległościowym. Jednym z nadrzędnych zadań jest współpraca ze szkołami i młodzieżą oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe.

W preambule deklaracji programowej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego (Związku Piłsudskiego RP) czytamy:
Jesteśmy Piłsudczykami. Łączy nas miłość do Człowieka, który wbrew wszystkiemu i wszystkim budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą i do tej Niepodległości naród doprowadził.
Jesteśmy Piłsudczykami. Chcemy, aby postać i dzieło Komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stały się wzorem i drogowskazem dla pokoleń Polaków.
Jesteśmy Piłsudczykami. Dążymy do tego, aby w warunkach tworzenia nowego ładu i transformacji ustrojowej w Polsce, myśl państwowa Józefa Piłsudskiego miała istotny wpływ na działalność władz elit politycznych.
Jesteśmy Piłsudczykami. Tak jak On dążymy do państwa prawa i demokracji, z silną władzą wykonawczą wykluczającą anarchię.

Jedną z istotnych inicjatyw Zarządu Krajowego była uchwała z dnia 23 września 1989 r. zobowiązująca do utworzenia Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wysiłkiem organizacyjnym Związku, ukonstytuował się Komitet Budowy, w którego skład weszło 7 członków Związku, a przewodniczącym Komitetu został wiceprezes Zarządu Głównego p. Zygmunt Korwin-Sokołowski. Wielkim wysiłkiem OKBPMIP, w dniu 14 sierpnia 1995 r. w 75-tą rocznicę Bitwy Warszawskiej z udziałem Prezydenta RP p. Lecha Wałęsy i córki Marszałka p. Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, został odsłonięty Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Jego imienia. Był to kolejny pomnik. Pierwszy, staraniem Oddziału Białostockiego, został odsłonięty Pomnik Marszałka w Białymstoku w 73 rocznicę odzyskania Niepodległości (11.11.1991 r.). W uroczystości odsłonięcia Pomnika  wziął udział Prezydent RP na Uchodźstwie p. Ryszard Kaczorowski.

Z inicjatywy oddziałów i kół Związku powstało szereg innych pomników Marszałka m.in.: w Głowaczowie (02.11.1989 r .), w Parczewie (08.11.1992 r.),  w Janowie (30.05.1994 r.), w Konstantynowie (11.11.1994 r.), w Opatowcu (25.12.1994 r.), w Bychawie (28.05.1995 r.), w Wołominie (13.08.1995 r.), w Częstochowie (11.11.1997 r. ), w Mławie (08.11.1998 r. ), w Bielsku Podlaskim (19.09.1999 r.), Szczecinie (19.03.2000 r.), w Gdyni (10.11.2013 r.). Odrestaurowano pomniki Marszałka m.in. w Warszawie i Rozewiu, odsłonięto kilkadziesiąt obelisków i tablic epitafijnych w wielu regionach Polski.

Związek zainspirował szereg szkół podstawowych i ponadpodstawowych, żeby przyjęły imię Józefa Piłsudskiego m.in.: Szkoła Podstawowa nr 3 w Wołominie, IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, 14 Gimnazjum w Olsztynie, Szkoła Powszechna w Chorzelach czy Szkoła w Bogate. Aktualnie ponad 60 Gimnazjów i szkół ponadpodstawowych nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wielu funkcjonują Izby Pamięci Marszałka, z których szczególnie prężnie działa Izba Pamięci w Rogożu prowadzona przez Halinę i Józefa Zysk. W kołach i oddziałach w szerokim zakresie podejmowana jest działalność redakcyjno-edytorską, organizowane są konkursy, wystawy i sesje popularno-naukowe poświęcone Marszałkowi J. Piłsudskiemu.

Wiele uwagi Związek przywiązuje do obchodów uroczystości patriotyczno-narodowych, aktywnie uczestnicząc w świętach państwowych, niepodległościowych i kombatanckich. W stały kalendarz uroczystości niepodległościowych weszły obchody rocznic związanych z Marszałkiem m.in.: 5 grudnia – dzień urodzin, 19 marca – dzień imienin, 12 maja – dzień śmierci J. Piłsudskiego, a które obchodzone są nie tylko przez środowiska piłsudczykowskie, ale też inne ugrupowania niepodległościowe i kombatanckie. Do ceremoniału wojskowego, wszedł zapoczątkowany przez piłsudczyków obyczaj składania przez najwyższe władze państwowe i wojskowe pod Pomnikiem Marszałka na Placu Józefa Piłsudskiego, wieńców i wiązanek kwiatów z okazji świąt państwowych i narodowych. Z inicjatywy Związku  w dniu 16 września 1996 r. powołano w Warszawie Porozumienie Organizacji Niepodległościowych, Piłsudczykowskich i Kombatanckich, Konwent Seniorów i Radę Programową, celem koordynacji centralnych uroczystości organizowanych w Warszawie przez organizacje kombatanckie i niepodległościowe, a które aktywnie działało do 2010 r.

IV Walne Zgromadzenie Delegatów Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, które obradowało 24 października 1998 r. w Warszawie podjęło uchwałę o dokonaniu zmian statutu Towarzystwa. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Ostrołęce z dnia 21 października 1998 r. Stowarzyszenie przyjęło nazwę ZWIĄZEK PIŁSUDCZYKÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - TOWARZYSTWO PAMIĘCI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO. Z uwagi na konieczność dostosowania Statutu do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej dokonano kolejnych poprawek i uzupełnień w Statucie Związku m.in. na: VI Kongresie Delegatów w dniu 9 czerwca 2007 r.; VIII Kongresie Delegatów w dniu 27 listopada 2011 r.; IX Nadzwyczajnym Kongresie Delegatów w dniu 12 kwietnia 2013 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Związek Piłsudczyków RP został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 106281913/932

Dużą uwagę Stowarzyszenie przywiązuje do symboliki związkowej, gdzie obok odznak związkowych wprowadzono strój organizacyjny i stopnie związkowe. Zasady używania umundurowania oraz przyznania stopni i odznaczeń Związkowych określa Regulamin zatwierdzony przez Zarząd Krajowy ZPRP-TPJP. Wiele terenowych okręgów i oddziałów ZPRP posiada sztandar związkowy. W dniu 10 marca 2012 r. nowy sztandar ZPRP poświęcił w Katedrze Polowej WP ks. biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, a rodzicami chrzestnymi zostali Cecylia i Stanisław Władysław Śliwa.

Nowy impuls w działalności ZPRP-TPJP przyniosły obchody 25-lecia Związku, uroczyście obchodzone w dniu 13 września 2013 r. w Gdyni. Organizowane są pielgrzymki piłsudczykowskie do Sanktuarium Narodowego m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie, w Zułowie na Litwie i Kahlenbergu w Wiedniu. Na XI Kongresie Delegatów ZPRP prezesem Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP ponownie wybrano generała Związku Stanisława Władysława Śliwę.

Związek Piłsudczyków RP, Historia Związku


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej - Jak to było w Głębokiem

Dnia 10 listopada 1928 roku już wczesnym rankiem ruch był ogromny. Domy przybierały szatę odświętną. Wszędzie pełno zieleni, kwiatów, lampjonów, portretów Pana Prezydenta i Marszałka Piłsudskiego. fot. Muzeum Warmii i Mazur Tut przed godziną 15 na placu 3-go Maja zbierać się poczęły Organizacje ze sztandarami. Formuje się pochód, na czele którego stają wieńce: Starostwa i Sejmiku, 3 Półbrygady K.O.P., 23 pułku ułanów, Związku Oficerów Rez., Policji, Strzelca, Magistratu, Nadleśnictwa, Urzędów Państwowych, Przysposobienia Wojskowego, Organizacyj Społecznych i t.d., za wieńcami przedstawiciele władz, wojska, policji państwowej, grającej marsza Chopina, pochód rusza na cmentarz katolicki, otoczony setkami ludzi wszystkich wyznań. Zdała już widać na cmentarzu zapalone lampjony na grobach żołnierzy. Pochód pomału wchodzi na cmentarz i zatrzymuje się przy mogiłach wyciągniętych w długi szereg, na czele których stoi wysmukły duży biały krzyż, na nim zaś czarna tablica ze złotemi lit

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny