Przejdź do głównej zawartości

Związek Piłsudczyków RP uczcił 150. rocznicę urodzin Marszałka

W dniu 9 XII 2017 roku w Warszawie odbył się Ogólnopolski Zjazd Okręgów i Oddziałów Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodów 150. rocznicy urodzin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Katedra Polowa Wojska Polskiego, fot. Krzysztof Stępkowski

Uroczystość rozpoczęła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z złożenia wieńca przed Pomnikiem  Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezesowi Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP oraz Prezesi Okręgów i Oddziałów Związku Piłsudczyków RP.
Następnie członkowie Związku przybyli do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Na początku Mszy św. w intencji marszałka i jego żołnierzy legionistów, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, uroczyście wprowadzony został Sztandar Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków RP i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.

Biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, fot. Krzysztof Stępkowsko

Podczas homilii biskup Guzdek wielokrotnie podkreślał istotną rolę matki w kształtowaniu patriotycznej postawy młodego człowieka oraz wpajaniu mu miłości i szacunku do ojczystej ziemi i Boga.
– Gdy wspominamy 150. rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego wielu podkreśla jego zasługi w odzyskaniu niepodległości po 123 latach niewoli. Jest to słuszne i godne pochwały. Warto jednak zapytać, kto ukształtował jego serce tak, że było zdolne umiłować dobro, jakim jest ojczyzna. Kto zaszczepił w jego umyśle ideę o wolności w czasach, kiedy Polska była wymazana z mapy Europy, a wielu pogodziło się z niewolą. Kto sprawił, że dorosły już syn ojczyzny przekonywał rodaków, że niepodległość jest dobrem cennym, ale też bardzo kosztownym. Szukając odpowiedzi trzeba wspomnieć jego matkę. Ta niezwykła, nieprzeciętna kobieta, uwielbiana przez najbliższych, oddana dzieciom, na trwale wpisała się w jego serce. Sam Piłsudski cztery lata przed śmiercią powiedział wprost: po ojcu odziedziczyłem zdolności, po matce charakter – podkreślił biskup.
Dodał również, że patriotyczna postawa matki na zawsze odcisnęła piętno na życie marszałka, a więzi, które między nimi były, nie przerwała nawet jej przedwczesna śmierć. Piłsudski całe życie nosił niezatarty obraz matki w swoim sercu a po śmierci, zgodnie z jego wolą, "dumne serce syna, spoczęło u stóp dumnej matki".
Ordynariusz wojskowy przypomniał również, że marszałek wielką czcią otaczał wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej.
– Miłości do Matki, tej z Ostrej Bramy, z Wilna, nauczył się od swojej ziemskiej matki. Kult Maryi był najbardziej widocznym znakiem jego religijności. Jeden z biografów marszałka zanotował jego niezwykłe wyznanie: "Gdy podejmuję ważne decyzje, modlę się wpierw do Matki Bożej Ostrobramskiej" – powiedział.

Podczas Mszy św., fot. Krzysztof Stępkowski

Nawiązując do historii życia Pierwszego Marszałka Polski, biskup zaznaczył, że miejscem kształtowania bohaterów jest właśnie rodzina i wartości, które każdy człowiek wynosi z domu. 
– Dzisiejsze spotkanie z marszałkiem jest dziękczynieniem za jego trud. Jednocześnie pozwala odkryć, że to co wielkie, rozpoczęło się w domu rodzinnym. Stąd wniosek: wszystkie wartości które zostały zapisane w sercach dzieci i młodzieży mają zasadniczy wpływ na dokonywane wybory w życiu dorosłym. Przykład patriotyzmu wyniesiony z domu, ze szkoły, z parafii, w dużej mierze determinuje nasze czyny. Gdyby nie to, nie byłoby wielkich czynów marszałka. Módlmy się zatem o świętość polskich rodzin, bo od nich wszystko się zaczyna – zaapelował biskup.

Msza św. w intencji Marszałka i Jego Żołnierzy Legionistów, fot. Krzysztof Stępkowski

We Mszy św. uczestniczyli członkowie Związku Piłsudczyków RP z całej Polski i Białorusi ze swoimi Pocztami Sztandarowymi na czele z Prezesem Zarządu Głównego generałem związku Stanisławem Śliwą. Obecni byli także Poczty Sztandarowe szkół i przedszkoli noszące imię Józefa Piłsudskiego.
Na zakończenie Mszy św. biskup polowy otrzymał Order Honorowy Związku Piłsudczyków RP oraz pamiątkowy ryngraf.
Po zakończeniu Eucharystii w katedrze polowej odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z pieśniami patriotycznymi i legionowymi. Artyści chóru wystąpili w strojach nawiązujących do mundurów Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ryngraf pamiątkowy "Dzięki Ci Matko za Marszałka", fot. Krzysztof Stępkowski

Podczas oficjalnej zbiórki w Sali Konferencyjnej Katedry Polowej WP, zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym Związku. Na którym Prezesowi Zarządu Krajowego Generałowie Stanisław Władysław Śliwa ogłosił o utworzonym pododdziału Związku Piłsudczyków RP na Białorusi.

Członkowie pododdziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi mieli wielki zaszczyt brać udział w obchodach 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pocztu Sztandarowego.

ZPRP na Białorusi za ordynariat.wp.mil.pl/lublin.uw.gov.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...