Łazduny – wieś w rejonie iwiejskim obwodu grodzieńskiego na Białorusi. W drugiej połowie XIX wieku w pobliżu miasteczka Łazduny Korwin-Milewscy wybudowali pałac i duży park o tej samej nazwie. Później wokół majątku rozrosła się wieś, również o nazwie Łazduny. Następnie obie wsie nazywano różnie, np. Łazduny i Łazduny 1, Łazduny południowe i Łazduny północne. Obecnie Łazduny północne noszą oficjalnie nazwę Łazduny 1, a południowe Łazduny 2.
Dobra te były dziedzictwem Radziwiłłów. W 1806 roku Dominik Hieronim Radziwiłł podarował Łazduny Józefowi Wołodkowiczowi i jego żonie Karolinie z Brzostowskich. Po 1810 roku majątek nabył Samuel Wołk-Łaniewski, który podarował go swojej wnuczce Weronice Wołk-Łaniewskiej zamężnej za Oskarem Korwin-Milewskim. Ostatnim właścicielem majątku był ich syn Hipolit Milewski.
W czasach zaboru Łazduny, znalazły się na terenie ujezdu oszmiańskiego guberni wileńskiej, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku w gminie Ługomowicze powiatu wołożyńskiego województwa nowogródzkiego.
![]() |
Msza polowa w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 2 |
4 grudnia 1920 roku o godzinie 14 na polach tutejszego majątku Naczelny Wódz Józef Piłsudski własnoręcznie dokonał uroczystego aktu dekoracji chorągwi pułków 9 Dywizji Piechoty: 15, 22, 34 i 35 oraz trąbek 9 pułku artylerii polowej i I dywizjonu 9 pułku artylerii ciężkiej, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
![]() |
Dekorowanie Sztandarów 9 Dywizji Piechoty w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 3 |
Tak więc 6 kwietnia 1933 roku w Brześciu nad Bugiem mjr. dypl. Bronisław Szostak, były dowódca 4 kompanii 34 pułku piechoty, wspominał ten dzień:
“Naczelnego Wodza oczekuje w Łazdunach d-ca 9 dywizji płk Trojanowski ze sztabem i 4 komp. 34 p. p. jako honorową.
Przybywa Wódz.
Padają słowa komendy. Po chwili widzę tylko zbliżające się krzaczaste brwi i wąsy. Wszystko inne zginęło mi z przed oczu.
Trzykrotnie salutuję szablą.
“Panie Marszałku!” następuje raport.
Tegoż dnia na łazduńskich polach stają pułki 9 dywizji piechoty. Z 18 brygady są tylko kompanje honorowe 22 i 34 pp. z chorągwiami.
Przegląd. Chylą się przed Wodzem chorągwie, poczem po mszy polowej odbywa się dekoracja.
Z przemowy Marszałka brzmią mi jeszcze w uszach tej treści mniej więcej słowa:
“Na drodze swej nie mieliście wielkich miast, których zdobycie wsławiłoby wasze imię.
Na wojnie każdemu może się zdarzyć choć raz dokonać czynu, zasługującego na nagrodę. Lecz o ile więcej wart jej jest ten kto przez całą wojnę był niezachwiany, na kogo mogłem liczyć w najcięższych nawet chwilach i być pewnym, że nigdy nie zawiedzie.
W moim notatniku Naczelnego Wodza nie macie żadnego minusu i dlatego 9 dywizja otrzymuje najwyższe odznaczenie wojskowe”.
Następnego dnia odwoziłem do pułku, będącego podówczas w Januszach pod Wilnem, chorągiew, ozdobioną orderem “Virtuti Militari””.
Defilada 9 Dywizji Piechoty w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 4
![]() |
Dwór w Łazdumach podczas pobytu w nim Józefa Piłsudskiego, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 5 |
Obecnie z pałacu Korwin-Milewskich pozostały jedynie ruiny jego fundamentów i pozostałości parku.
mjr. zw. Denis Krawczenko. Józef Piłsudski. Kresy w hołdzie Marszałkowi
Komentarze
Prześlij komentarz