Przejdź do głównej zawartości

Na polach łazduńskich

Łazduny – wieś w rejonie iwiejskim obwodu grodzieńskiego na Białorusi. W drugiej połowie XIX wieku w pobliżu miasteczka Łazduny Korwin-Milewscy wybudowali pałac i duży park o tej samej nazwie. Później wokół majątku rozrosła się wieś, również o nazwie Łazduny. Następnie obie wsie nazywano różnie, np. Łazduny i Łazduny 1, Łazduny południowe i Łazduny północne. Obecnie Łazduny północne noszą oficjalnie nazwę Łazduny 1, a południowe Łazduny 2.

Dobra te były dziedzictwem Radziwiłłów. W 1806 roku Dominik Hieronim Radziwiłł podarował Łazduny Józefowi Wołodkowiczowi i jego żonie Karolinie z Brzostowskich. Po 1810 roku majątek nabył Samuel Wołk-Łaniewski, który podarował go swojej wnuczce Weronice Wołk-Łaniewskiej zamężnej za Oskarem Korwin-Milewskim. Ostatnim właścicielem majątku był ich syn Hipolit Milewski.

W czasach zaboru Łazduny, znalazły się na terenie ujezdu oszmiańskiego guberni wileńskiej, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku w gminie Ługomowicze powiatu wołożyńskiego województwa nowogródzkiego.

Msza polowa w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 2

4 grudnia 1920 roku o godzinie 14 na polach tutejszego majątku Naczelny Wódz Józef Piłsudski własnoręcznie dokonał uroczystego aktu dekoracji chorągwi pułków 9 Dywizji Piechoty: 15, 22, 34 i 35 oraz trąbek 9 pułku artylerii polowej i I dywizjonu 9 pułku artylerii ciężkiej, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dekorowanie Sztandarów 9 Dywizji Piechoty w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 3

Tak więc 6 kwietnia 1933 roku w Brześciu nad Bugiem mjr. dypl. Bronisław Szostak, były dowódca 4 kompanii 34 pułku piechoty, wspominał ten dzień:

“Naczelnego Wodza oczekuje w Łazdunach d-ca 9 dywizji płk Trojanowski ze sztabem i 4 komp. 34 p. p. jako honorową.
Przybywa Wódz.
Padają słowa komendy. Po chwili widzę tylko zbliżające się krzaczaste brwi i wąsy. Wszystko inne zginęło mi z przed oczu.
Trzykrotnie salutuję szablą.
“Panie Marszałku!” następuje raport.
Tegoż dnia na łazduńskich polach stają pułki 9 dywizji piechoty. Z 18 brygady są tylko kompanje honorowe 22 i 34 pp. z chorągwiami.
Przegląd. Chylą się przed Wodzem chorągwie, poczem po mszy polowej odbywa się dekoracja.
Z przemowy Marszałka brzmią mi jeszcze w uszach tej treści mniej więcej słowa:
“Na drodze swej nie mieliście wielkich miast, których zdobycie wsławiłoby wasze imię.
Na wojnie każdemu może się zdarzyć choć raz dokonać czynu, zasługującego na nagrodę. Lecz o ile więcej wart jej jest ten kto przez całą wojnę był niezachwiany, na kogo mogłem liczyć w najcięższych nawet chwilach i być pewnym, że nigdy nie zawiedzie.
W moim notatniku Naczelnego Wodza nie macie żadnego minusu i dlatego 9 dywizja otrzymuje najwyższe odznaczenie wojskowe”.
Następnego dnia odwoziłem do pułku, będącego podówczas w Januszach pod Wilnem, chorągiew, ozdobioną orderem “Virtuti Militari””.

Defilada 9 Dywizji Piechoty w Łazdunach, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 4

W czasie I wojny światowej pałac w Łazdunach został rozgrabiony i częściowo spalony. W grudniu 1920 roku przebywał w pałacu Józef Piłsudski podczas wizyty w 9 Dywizji Piechoty. W 1926 roku Sejmik Wołożyński z własnych funduszów zakupił większy obszar ziemi wraz z pałacem od Hipolita Korwin-Milewskiego, gdzie zaprojektował założyć pierwszą w powiecie niższą szkołę rolniczą, która została otworzona w styczniu 1928 roku.

Dwór w Łazdumach podczas pobytu w nim Józefa Piłsudskiego, 4 grudnia 1920 r. Archiwum Akt Nowych, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie, sygn. 93, k. 5

Obecnie z pałacu Korwin-Milewskich pozostały jedynie ruiny jego fundamentów i pozostałości parku.

mjr. zw. Denis Krawczenko. Józef  Piłsudski. Kresy w hołdzie Marszałkowi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...