Przejdź do głównej zawartości

Dar dla ziemi, najbliższej sercu Marszałka

Dnia 11 maja 1936 r., w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, Rada Ministrów RP na swoim posiedzeniu powzięła uchwałę następującej treści:
"Rada Ministrów, mając na uwadze potrzebę rozwoju ziemi, która była zawsze najbliższa Sercu Józefa Piłsudskiego, postanawia, udzielając ludności Ziemi Wileńskiej pomocy, zrealizować budowę w ciągu roku 1936/37 stu nowych szkół powszechnych imienia Pierwszego Marszałka Polski. Niezbędne środki w budulcu i w kwotach pieniężnych zostaną postawione do dyspozycji w ciągu najbliższego miesiąca".

Uroczystość poświęcenia szkoły powszechnej im. Józefa Piłsudskiego w Bezdanach. Aleksandra Piłsudska w rozmowie z uczennicą wręczającą jej kwiaty podczas uroczystości. 1937-10-09, fot. NAC

W realizacji tego szczytnego zamiaru uczestniczyła cała Polska, na jego konto zostało wpisanych wiele chlubnych czynów. Oto jak wspomina tamte wydarzenia mieszkająca w Głębokiem pani Jadwiga Kisiel, jedna z uczestniczek centralnych uroczystości poświęcenia i przekazania do użytku stu szkół imienia Marszałka w Bezdanach:
"Mój ojciec w okresie międzywojennym przyczynił się do założenia szkoły-sześciolatki w Borodzieńcach k. miasteczka Nowy Pohost. Szkoła ta była jedną ze słynnych stu szkół - pomników Józefowi Piłsudskiemu. Z inicjatywy mojego ojca i innego mieszkańca miasteczka przydzielono wtedy z dóbr własnych po hektarze ziemi pod budowę i zorganizowano zbiórkę środków. Szkoła została wybudowana solidnie, na wysokim murowanym fundamencie, z dobrego gatunkowo drzewa budowlanego, przestrzenna, widna. Taka sama, jak szkoła w Bezdanach k. Wilna, na uroczyste otwarcie której byłam wydelegowana od młodzieży Nowego Pohostu. Po ukończeniu sześciu klas szkoły można było zdawać do gimnazjum w Drui. Spaliła ją partyzantka sowiecka, chociaż to nie miało żadnego sensu strategicznego. Fundamenty tej szkoły są widoczne do dziś".

W szybkim tempie sto budynków szkolnych zostało zbudowanych. Już 10 października 1937 roku w Bezdanach - historycznym miejscu brawurowej akcji 1908 r. pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego - miały miejsce centralne uroczystości, w każdej zaś miejscowości, gdzie powstały nowe szkoły, w tym samym czasie odbyły się uroczystości lokalne. Dwoma specjalnymi pociągami oraz innymi środkami lokomocji do Bezdan przybyli w tym dniu tłumy gości, wśród nich - prezydent RP Ignacy Mościcki i Marszałkowa Aleksandra Piłsudska. Przed nowo zbudowaną szkołą stały delegacje uczniowskie z 99 szkół, w tym samym dniu poświęcanych. Przed trybuną na boisku wapnem wyznaczono mapę województwa wileńskiego z oznakowaniem wszystkich powiatów. Dzieci z tych powiatów trzymały w rękach tablice z nazwami miejscowości, gdzie zbudowano szkoły.

Akt przekazania szkół do użytku głosił:
"Akcja budowy 100 szkół Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Wileńskiej jest ukończona. Dzięki niej liczba szkół powszechnych wzrosła w powiecie brasławskim o 15 szkół, w powiecie dziśnieńskim o 13 szkół, w powiecie oszmiańskim o 9 szkół, w powiecie postawskim o 11 szkół, w powiecie święciańskim o 14 szkół, w powiecie wilejskim o 11 szkół, w powiecie mołodeczańskim o 8 szkół, w powiecie wileńsko-trockim o 19 szkół".

W miarę, jak odczytywano ilość szkół wybudowanych w danym powiecie, tyluż chłopców wchodziło na wyznaczoną wapnem mapę województwa wileńskiego z transparentami, na których widniał rysunek budynku szkolnego i nazwa miejscowości. Mapa pokryła się rysunkami szkół o białych ścianach i czerwonych dachach. W chwili zakończenia raportu przed zebranymi roztaczała się barwna żywa mapa jako żywy pomnik 100 nowo wzniesionych szkół na Wileńszczyźnie w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Aktu poświęcenia nowo zbudowanej szkoły w Bezdanach, który symbolizował poświęcenie wszystkich 100 nowych szkół, dokonał arcybiskup Romuald Jałbrzykowski.

Takie oto strofy recytowały dzieci podczas uroczystości:

Dostaliśmy nową szkołę,
Prześliczną, słoneczną, radosną!
O, w szkole tej wszystkie dzieci
Na dobrych Polaków wyrosną.

Gdy jeszcze Marszałek Piłsudski
Był takim, jak my chłopakiem,
Uczono Go w obcej szkole,
Że zbrodnią jest być Polakiem.

Lecz On, choć tak jeszcze nieduży,
Poprzysiągł w Imię Boże,
Że wolną Polskę wywalczy
I polskie szkoły w niej stworzy (...)

W 1968 r. w Bezdanach zbudowano murowaną szkołę, do której przeprowadziły się klasy polskie i rosyjskie, zaś w zrekonstruowanym drewnianym budynku szkoły, wzniesionej w ramach akcji 100 szkół Józefa Piłsudskiego obecnie mieści się szkoła litewska. Od 1998 roku polska szkoła w Bezdanach została szkołą średnią i nosi obecnie imię Juliusza Słowackiego, ulubionego poety Marszałka.

Jerzy Surwiło “Spacerkiem z Marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie. Zdarzenia, fakty, anegdoty”, Wilno 2003;
Tygodnik Wileńszczyzny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej - Jak to było w Głębokiem

Dnia 10 listopada 1928 roku już wczesnym rankiem ruch był ogromny. Domy przybierały szatę odświętną. Wszędzie pełno zieleni, kwiatów, lampjonów, portretów Pana Prezydenta i Marszałka Piłsudskiego. fot. Muzeum Warmii i Mazur Tut przed godziną 15 na placu 3-go Maja zbierać się poczęły Organizacje ze sztandarami. Formuje się pochód, na czele którego stają wieńce: Starostwa i Sejmiku, 3 Półbrygady K.O.P., 23 pułku ułanów, Związku Oficerów Rez., Policji, Strzelca, Magistratu, Nadleśnictwa, Urzędów Państwowych, Przysposobienia Wojskowego, Organizacyj Społecznych i t.d., za wieńcami przedstawiciele władz, wojska, policji państwowej, grającej marsza Chopina, pochód rusza na cmentarz katolicki, otoczony setkami ludzi wszystkich wyznań. Zdała już widać na cmentarzu zapalone lampjony na grobach żołnierzy. Pochód pomału wchodzi na cmentarz i zatrzymuje się przy mogiłach wyciągniętych w długi szereg, na czele których stoi wysmukły duży biały krzyż, na nim zaś czarna tablica ze złotemi lit

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny