Przejdź do głównej zawartości

Polska kwatera wojenna w Miorach

Miory - dawny powiat dziśnieński województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej, obecnie obwód witebski na Białorusi.

Na miejscowym cmentarzu położonym przy trasie wylotowej w kierunku Dzisny znajduje się Polska kwatera wojenna. Pogrzebano tu kilkudziesięciu żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku:

MATUSKIEWICZ STANISŁAW, ułan 11 p.ułanów k.k.m. † 1920
WITKOWSKI, szer. WP † 1920

Pod dużym betonowym krzyżem znajduje się tablica z dwujęzycznym napisem:

"TU SPOCZYWA KILKUDZIESIĘCIU
ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO
POLEGŁYCH W 1920 ROKU
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RODACY 2001
———
ТУТ СПАЧЫВАЕ НЕКАЛЬКІ ДЕСЯКАЎ
САЛДАТ ВОЙСКА ПОЛЬСКАГО
ЯКІЯ ЗАГІНУЛІ Ў 1920 ГОДЗЕ
ВЕЧНАЯ ІМ ПАМЯЦЬ
СУАЙЧЫННІКІ 2001"

W drugiej części cmentarza znajduje się kwatera 11. Pułku Ułanów Legionowych:

WIĘCKOWICZ WŁADYSŁAW, ułan 11 p.ułanów 1 szw. † 16 VI 1920
CIECHOWSKI KAZIMIERZ, ułan 11 p.ułanów k.k.m. † 16 VI 1920
SARNOWSKI STEFAN, ułan 18 p.ułanów † 7 VI 1920
DOMAGAŁA ZYGMUNT, st.ułan 11 p.ułanów † 7 VI 1920
SLIMA ANTONI, wachm. 11 p.ułanów † 7 VI 1920

Obok kwatery ułanów znajduje się grób:

WRZESINSKI FRANZ, ... Batl. II Essen † 12.08.1818

Kwatera 11. Pułku Ułanów Legionowych

W dniu 21 lipca 2018 roku rozpoczęliśmy prace renowacyjne kwatery 11. Pułku Ułanów Legionowych a kwatery żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego na cmentarzu w Miorach.

Była skoszona trawa, a teren oczyszczony. Dużą część czasu zajęły ciężkie prace ziemne, należy było odkopać nagrobki które porównały się z powierzchnią ziemi oraz wyrównywać krzyże, co pochyliło się.

W przerwie na obiad i odpoczynek, kolega Dmitrij Matelenok opowiedział historię swojego pradziada:
"Pradziadek, Stefan Motylonek urodził się w grudniu 1901 roku zaścianek Popowszczyzna, gmina Miory, powiat brasław województwo wileńskie.
Weteran września 1939 roku i więzień gułagu. Służył pod komendą generała Władysława Andersa w 15. Batalionie Strzelców. W maju 1944 roku brał udział w bitwie o Monte Cassino.
Niestety nie przeżył wojny, poległ we Włoszech 9 lipca 1944 roku pod San Paulino w czasie przygotowań do decydującego starcia, bitwy o Ankonę.
Miejsce jego spoczynku Loreto, Włochy".

Następne po obiadu przeszły na drugą część cmentarza gdzie znajdowała się kwatera żołnierzy nieznanych Wojska Polskiego. Były poprawione nagrobki i krzyże.

Drugim etapem prac było przygotowanie do farbowania, tynk i szpachlówka krzyży i nagrobków.
Trzecim etapem było farbowanie, zasypane żwiru i przymocowane tabliczek.

Prace renowacyjne na cmentarzu w Miorach zostały zakończone 7 września 2018 roku.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Ambasadzie RP w Mińsku za wsparcie tej pracy.

mjr ZPRP Denis Krawczenko

















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...