Przejdź do głównej zawartości

Odsłonięcie pomnika Marszałka Piłsudskiego w Tumiłowiczach

We wsi Tumiłowicze, gm. dokszyckiej, w dniu 12 maja 1938 roku odbyła się wielka uroczystość żałobna i odsłonięcie pomnika Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Pomnik, postawiony na placu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tumiłowiczach, ku uczczeniu pamięci Budowniczego Polski. Fot. Wiarus

W miesiącu październiku 1937 r., gromada Tumiłowicze, postanowiła uczcić pamięć Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego i w tym celu na zebraniu kółka rolniczego powołano specjalny komitet. Komitet w osobach: pp.: Andrzejewskiego Czesława — kier. szkoły, Michniewicza Michała, Skałackiego Mikołaja i sierż. Plucińskiego Onufrego, postanowił wznieść pomnik na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został poświęcony w 1935 roku na wieść o zgonie Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Myśl powziętą przez komitet gromada przyjęła z wielkim entuzjazmem, wyrażając zgodę na poparcie materialne.

Choć plac w tym czasie wyglądał nieszczególnie i pracy ziemnej było bardzo dużo, to jednak postanowiono myśl zrealizować jeszcze w 1937 r. Do pracy wstępnej nie potrzeba było długo prosić, a wystarczyło tylko zawiadomić gromadę, która stanęła zwartym szeregiem do pracy i płac w parę tygodni był gotów. W międzyczasie popłynęły groszowe składki na dalsze prace,związane z budową pomnika i w parę tygodni stanął piękny, na betonowej podstawie, z kamienia ciosany pomnik, z płaskorżeźbą Marszałka Piłsudskiego. Pomnik ogrodzono i zasadzono drzewka.

Na następnym walnym zebraniu kółka rolniczego, postanowiono pomnik odsłonić w dniu 12 maja 1938 r., tj. w trzecią rocznicę zgonu Wielkiego Marszałka.

W dniu 11 maja zabłysły stalowe hełmy i granatowo zielone proporczyki załopotały w górze. To oddziały K. O. P. zdążają na uroczystość odsłonięcia pomnika. Miejscowa ludność z ks. proboszczem prawosławnym na czele wyszła na spotkanie i przywitała wkraczające do wsi wojsko. Dowódca oddziału serdecznie dziękował za przywitanie, a następnie wszystko udało się na wyznaczone kwatery.

O godz. 10 dnia 12 maja na placu przy pomniku ustawiły się oddziały K. O. P. oraz wszystkie organizacje z dziatwą szkolną. Po raporcie zostało odprawione nabożeństwo żałobne na placu przy ołtarzu polowym i cerkwi.

O godz. 11 pan starosta dokonał odsłonięcia pomnika, a następnie wygłosił przemówienie do zebranych, podkreślając szlachetny czyn gromady. Następnie zabrał głos por. rez. pan Piotrowicz, kawaler orderu „virtuti militari", który w serdecznych słowach podziękował panu staroście i wojsku za liczny udział i pomoc.

Po przemówieniu nastąpił przemarsz wojska i organizacyj przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 20.45 zebrane oddziały w chwili trzyminutowej ciszy sprezentowały broń, a ludność odsłoniła głowy. Cisza poprzedzona i zakończona była biciem dzwonów i wybuchem petard. Następnie dowódca miejscowego garnizonu odczytał wyjątki z pism Józefa Piłsudskiego. Na tym uroczystość została zakończona.

Wiarus: organ Korpusu Podoficerów Wojska Lądowego, Marynarki Wojennej i Korpusu Ochrony Pogranicza. R. IX, nr. 22

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej - Jak to było w Głębokiem

Dnia 10 listopada 1928 roku już wczesnym rankiem ruch był ogromny. Domy przybierały szatę odświętną. Wszędzie pełno zieleni, kwiatów, lampjonów, portretów Pana Prezydenta i Marszałka Piłsudskiego. fot. Muzeum Warmii i Mazur Tut przed godziną 15 na placu 3-go Maja zbierać się poczęły Organizacje ze sztandarami. Formuje się pochód, na czele którego stają wieńce: Starostwa i Sejmiku, 3 Półbrygady K.O.P., 23 pułku ułanów, Związku Oficerów Rez., Policji, Strzelca, Magistratu, Nadleśnictwa, Urzędów Państwowych, Przysposobienia Wojskowego, Organizacyj Społecznych i t.d., za wieńcami przedstawiciele władz, wojska, policji państwowej, grającej marsza Chopina, pochód rusza na cmentarz katolicki, otoczony setkami ludzi wszystkich wyznań. Zdała już widać na cmentarzu zapalone lampjony na grobach żołnierzy. Pochód pomału wchodzi na cmentarz i zatrzymuje się przy mogiłach wyciągniętych w długi szereg, na czele których stoi wysmukły duży biały krzyż, na nim zaś czarna tablica ze złotemi lit

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny