Przejdź do głównej zawartości

Odsłonięcie pomnika Marszałka Piłsudskiego w Tumiłowiczach

We wsi Tumiłowicze, gm. dokszyckiej, w dniu 12 maja 1938 roku odbyła się wielka uroczystość żałobna i odsłonięcie pomnika Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Pomnik, postawiony na placu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tumiłowiczach, ku uczczeniu pamięci Budowniczego Polski. Fot. Wiarus

W miesiącu październiku 1937 r., gromada Tumiłowicze, postanowiła uczcić pamięć Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego i w tym celu na zebraniu kółka rolniczego powołano specjalny komitet. Komitet w osobach: pp.: Andrzejewskiego Czesława — kier. szkoły, Michniewicza Michała, Skałackiego Mikołaja i sierż. Plucińskiego Onufrego, postanowił wznieść pomnik na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został poświęcony w 1935 roku na wieść o zgonie Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Myśl powziętą przez komitet gromada przyjęła z wielkim entuzjazmem, wyrażając zgodę na poparcie materialne.

Choć plac w tym czasie wyglądał nieszczególnie i pracy ziemnej było bardzo dużo, to jednak postanowiono myśl zrealizować jeszcze w 1937 r. Do pracy wstępnej nie potrzeba było długo prosić, a wystarczyło tylko zawiadomić gromadę, która stanęła zwartym szeregiem do pracy i płac w parę tygodni był gotów. W międzyczasie popłynęły groszowe składki na dalsze prace,związane z budową pomnika i w parę tygodni stanął piękny, na betonowej podstawie, z kamienia ciosany pomnik, z płaskorżeźbą Marszałka Piłsudskiego. Pomnik ogrodzono i zasadzono drzewka.

Na następnym walnym zebraniu kółka rolniczego, postanowiono pomnik odsłonić w dniu 12 maja 1938 r., tj. w trzecią rocznicę zgonu Wielkiego Marszałka.

W dniu 11 maja zabłysły stalowe hełmy i granatowo zielone proporczyki załopotały w górze. To oddziały K. O. P. zdążają na uroczystość odsłonięcia pomnika. Miejscowa ludność z ks. proboszczem prawosławnym na czele wyszła na spotkanie i przywitała wkraczające do wsi wojsko. Dowódca oddziału serdecznie dziękował za przywitanie, a następnie wszystko udało się na wyznaczone kwatery.

O godz. 10 dnia 12 maja na placu przy pomniku ustawiły się oddziały K. O. P. oraz wszystkie organizacje z dziatwą szkolną. Po raporcie zostało odprawione nabożeństwo żałobne na placu przy ołtarzu polowym i cerkwi.

O godz. 11 pan starosta dokonał odsłonięcia pomnika, a następnie wygłosił przemówienie do zebranych, podkreślając szlachetny czyn gromady. Następnie zabrał głos por. rez. pan Piotrowicz, kawaler orderu „virtuti militari", który w serdecznych słowach podziękował panu staroście i wojsku za liczny udział i pomoc.

Po przemówieniu nastąpił przemarsz wojska i organizacyj przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 20.45 zebrane oddziały w chwili trzyminutowej ciszy sprezentowały broń, a ludność odsłoniła głowy. Cisza poprzedzona i zakończona była biciem dzwonów i wybuchem petard. Następnie dowódca miejscowego garnizonu odczytał wyjątki z pism Józefa Piłsudskiego. Na tym uroczystość została zakończona.

Wiarus: organ Korpusu Podoficerów Wojska Lądowego, Marynarki Wojennej i Korpusu Ochrony Pogranicza. R. IX, nr. 22

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...