We wsi Tumiłowicze, gm. dokszyckiej, w dniu 12 maja 1938 roku odbyła się wielka uroczystość żałobna i odsłonięcie pomnika Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
![]() |
Pomnik, postawiony na placu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tumiłowiczach, ku uczczeniu pamięci Budowniczego Polski. Fot. Wiarus |
W miesiącu październiku 1937 r., gromada Tumiłowicze, postanowiła uczcić pamięć Wodza Narodu Józefa Piłsudskiego i w tym celu na zebraniu kółka rolniczego powołano specjalny komitet. Komitet w osobach: pp.: Andrzejewskiego Czesława — kier. szkoły, Michniewicza Michała, Skałackiego Mikołaja i sierż. Plucińskiego Onufrego, postanowił wznieść pomnik na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został poświęcony w 1935 roku na wieść o zgonie Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Myśl powziętą przez komitet gromada przyjęła z wielkim entuzjazmem, wyrażając zgodę na poparcie materialne.
Choć plac w tym czasie wyglądał nieszczególnie i pracy ziemnej było bardzo dużo, to jednak postanowiono myśl zrealizować jeszcze w 1937 r. Do pracy wstępnej nie potrzeba było długo prosić, a wystarczyło tylko zawiadomić gromadę, która stanęła zwartym szeregiem do pracy i płac w parę tygodni był gotów. W międzyczasie popłynęły groszowe składki na dalsze prace,związane z budową pomnika i w parę tygodni stanął piękny, na betonowej podstawie, z kamienia ciosany pomnik, z płaskorżeźbą Marszałka Piłsudskiego. Pomnik ogrodzono i zasadzono drzewka.
Na następnym walnym zebraniu kółka rolniczego, postanowiono pomnik odsłonić w dniu 12 maja 1938 r., tj. w trzecią rocznicę zgonu Wielkiego Marszałka.
W dniu 11 maja zabłysły stalowe hełmy i granatowo zielone proporczyki załopotały w górze. To oddziały K. O. P. zdążają na uroczystość odsłonięcia pomnika. Miejscowa ludność z ks. proboszczem prawosławnym na czele wyszła na spotkanie i przywitała wkraczające do wsi wojsko. Dowódca oddziału serdecznie dziękował za przywitanie, a następnie wszystko udało się na wyznaczone kwatery.
O godz. 10 dnia 12 maja na placu przy pomniku ustawiły się oddziały K. O. P. oraz wszystkie organizacje z dziatwą szkolną. Po raporcie zostało odprawione nabożeństwo żałobne na placu przy ołtarzu polowym i cerkwi.
O godz. 11 pan starosta dokonał odsłonięcia pomnika, a następnie wygłosił przemówienie do zebranych, podkreślając szlachetny czyn gromady. Następnie zabrał głos por. rez. pan Piotrowicz, kawaler orderu „virtuti militari", który w serdecznych słowach podziękował panu staroście i wojsku za liczny udział i pomoc.
Po przemówieniu nastąpił przemarsz wojska i organizacyj przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
O godz. 20.45 zebrane oddziały w chwili trzyminutowej ciszy sprezentowały broń, a ludność odsłoniła głowy. Cisza poprzedzona i zakończona była biciem dzwonów i wybuchem petard. Następnie dowódca miejscowego garnizonu odczytał wyjątki z pism Józefa Piłsudskiego. Na tym uroczystość została zakończona.
Wiarus: organ Korpusu Podoficerów Wojska Lądowego, Marynarki Wojennej i Korpusu Ochrony Pogranicza. R. IX, nr. 22
Komentarze
Prześlij komentarz