Przejdź do głównej zawartości

W 100. rocznicę Policji Państwowej w Głębokiem

W dniu 27 lipca br. w Głębokiem na witebszczyźnie z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej Piłsudczycy oddali Hołd Pamięci na grobach funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej.

Grób komisarza posterunku Policji Państwowej Teofila Jachmana na cmentarzu Kopciówka w Głębokiem, 27 lipca 2019 roku

Oddaliśmy Hołd Pamięci dla posterunkowych i komisarza Teofilowi Jachmanowi, którego los związał z Kresami. Legionista z Łodzi walczył o Głębokie w szeregach 11. Pułku Ułanów Legionowych podczas wojny polsko-bolszewickiej, a przez czas został komisarzem posterunku Policji Państwowej w Głębokiem.

W sobotni wieczór nie można było ukończyć całej pracy na cmentarzu z powodu deszczu. A dopiero w poniedziałek 29 lipca zapalono znicze, a przez księża została odprawiona modlitwa na grobach funkcjonariuszy Policji Państwowej, żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz dowódcy strażnicy KOP Kamienny Wóz plut. Stefana Pałczyńskiego poległego 17 września 1939 roku.

Wyrażam za to głęboką wdzięczność Aleksandrowi Korsakowi i jego rodzinie.

Kwatera funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej na cmentarzu Kopciówka w Głębokiem została odnowiona w latach 2017 - 2018 i jest pod opieką Piłsudczyków.

Pochowani są w niej posterunkowi Policji Państwowej, którzy polegli i zmarli w pierwszej dekadzie funkcjonowania II Rzeczypospolitej:

Ś. † P. JÓZEF JURALEWICZ / POSTER. P.P. / UR. 1899 R. / ZM. 16.II.1924 R.

Ś. † P. ANTONI KUSZA / POSTER. P.P. / UR. 1896 R. / ZM. 3.VII.1924 R.

Ś. † P. WŁADYSŁAW MIKUŁA / POSTER. P.P. / UR. 1903 R. / ZM. 25.XI.1925 R.

Ś. † P. STANISŁAW SADOWSKI / POSTER. P.P. / UR. 1891 R. / ZM. 8.II.1927 R.

Ś. † P. ALEKSANDER SEBASTIANIUK / POSTER. P.P. / UR. 1897 R. / ZM. 9.III.1929 R.

Ś. † P. JAN STRYŻKO / POSTER. P.P. / UR. 1904 R. / ZM. 25.XI.1925 R.

Powyżej, obok kaplicy cmentarnej Św. Eliasza znajduje się grób komisarza posterunku Policji Państwowej w Głębokiem, Teofila Jachmana.

Ś. † P. TEOFIL JACHMAN / KOMISARZ P.P. / UR. 1891 R. / ZM. 13.II.1923 R.

Dzięki nadkom. Krzysztofowi Musielakowi - Dyrektorowi Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji  KGP byli przygotowanie i ufundowanie kopii tabliczek epitafijnych, przekazanych przez Komendanta Głównego Policji w Warszawie, które zostały przymocowane jesienią 2018 roku na grobach funkcjonariuszy Policji Państwowej spoczywająncych na cmentarzu Kopciówka w Głębokiem.

mjr ZPRP Denis Krawczenko








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...