Przejdź do głównej zawartości

Marszałek Józef Piłsudski w Głębokiem

Według opowieści z dawnych czasów Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. W młodości gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio — właściciel, Kalikst Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego, ponieważ Józef był już kilka razy w więzieniu carskim. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Józef Piłsudski, podczas uroczystości żałobnej obok portretu z czarną wstążką na rękawie stanęła córka właściciela Mosarza, Maria. Niestety udokumentowany jest tylko fakt, że Józef Piłsudski spędził cały dzień w Głębokiem 12 sierpnia 1922 roku.

Głębokie, widok z bramy. W oddali widać skwer Piłsudskiego oraz pomnik ku czci Jego imienia. Fot. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

W nocy z 11 na 12 sierpnia 1922 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wraz z rodziną przejeżdżał przez Wilno. Towarzyszyli mu w podróży: generalny adiutant, gen. Jan Jacyna, płk. Bogusław Miedziński, majorowie Adolf Maciesza i Aleksander Prystor, rtm. Kazimierz Pereświet-Sołtan, por. Leon Horodecki oraz komendant pociągu Naczelnika Państwa, por. Józef Makowiecki. Z osób cywilnych towarzyszyli mu: Szef Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa p. Stanisław Car i Kazimierz Skórewicz, dyrektor gmachów reprezentacyjnych.

Pociąg Naczelnika Państwa przybył na stację o godzinie 3 minut 18, z pociągu wsiadł tylko gen. Jacyna, który zamienił kilka słów z płk. Gorzuchowskim. Z najbliższego otoczenia Marszałka Piłsudskiego pozostali w Wilnie p. Marszałkowa z dziećmi, które nocowały w wagonie na stacji oraz p. Car, mjr. Prystor i Skórewicz, którzy pojechali do pałacu Naczelnika Państwa. Następnie Piłsudski wyjechał do Głębokiego, aby odwiedzić 13 Pułk Ułanów.

13 Pułk Ułanów Wileńskich w końcu 1921 roku pełnił służbę na granicy z Litwą, a następnie przez krótki czas stacjonował w Głębokiem. Ostatecznie pod koniec 1922 roku został przeniesiony do Nowej Wilejki pod Wilnem, gdzie przebywał do końca istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej.

Do dekoracji orderem Virtuti Militari w Głębokiem było przedstawionych 50, paru oficerów i żołnierzy. Obecnych jednak było 9, którym Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wręczył krzyża. Reszta kandydatów była nieobecna z powodu urlopów i demobilizacji. W mowie swej Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, zwracając się do oficerów pułku, powiedział: "... aczkolwiek nazwy "wileński" nie zatwierdziłem, to jednak z góry ją aprobuję ...". To było wystarczającą podstawą do używania słowa "wileński" w nazwie pułku.

Wieczorem tegoż dnia Józef Piłsudski wyjechał do Wilna, gdzie w dniu następnym na placu Łukiskim wręczył sztandar 23 Pułkowi Ułanów Grodzieńskich.

11 listopada 1930 roku w Głębokiem został odsłonięty pomnik ku czci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W 1934 roku skwer imienia Józefa Piłsudskiego, na którym stał pomnik Marszałka, został oddany do użytku publiczności i ustawione byli na nim ławki.

Pomnik Marszałka Piłsudskiego został zniszczony przez bolszewików podczas sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Szczegóły i losy części pomnika są nadal nieznane.

mjr. zw. Denis Krawczenko, Józef Piłsudski. Kresy w hołdzie Marszałkowi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó

Dziesięciolecie Polski Odrodzonej - Jak to było w Głębokiem

Dnia 10 listopada 1928 roku już wczesnym rankiem ruch był ogromny. Domy przybierały szatę odświętną. Wszędzie pełno zieleni, kwiatów, lampjonów, portretów Pana Prezydenta i Marszałka Piłsudskiego. fot. Muzeum Warmii i Mazur Tut przed godziną 15 na placu 3-go Maja zbierać się poczęły Organizacje ze sztandarami. Formuje się pochód, na czele którego stają wieńce: Starostwa i Sejmiku, 3 Półbrygady K.O.P., 23 pułku ułanów, Związku Oficerów Rez., Policji, Strzelca, Magistratu, Nadleśnictwa, Urzędów Państwowych, Przysposobienia Wojskowego, Organizacyj Społecznych i t.d., za wieńcami przedstawiciele władz, wojska, policji państwowej, grającej marsza Chopina, pochód rusza na cmentarz katolicki, otoczony setkami ludzi wszystkich wyznań. Zdała już widać na cmentarzu zapalone lampjony na grobach żołnierzy. Pochód pomału wchodzi na cmentarz i zatrzymuje się przy mogiłach wyciągniętych w długi szereg, na czele których stoi wysmukły duży biały krzyż, na nim zaś czarna tablica ze złotemi lit

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny