Przejdź do głównej zawartości

Marszałek Józef Piłsudski w Głębokiem

Według opowieści z dawnych czasów Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. W młodości gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio — właściciel, Kalikst Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego, ponieważ Józef był już kilka razy w więzieniu carskim. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Józef Piłsudski, podczas uroczystości żałobnej obok portretu z czarną wstążką na rękawie stanęła córka właściciela Mosarza, Maria. Niestety udokumentowany jest tylko fakt, że Józef Piłsudski spędził cały dzień w Głębokiem 12 sierpnia 1922 roku.

Głębokie, widok z bramy. W oddali widać skwer Piłsudskiego oraz pomnik ku czci Jego imienia. Fot. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

W nocy z 11 na 12 sierpnia 1922 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wraz z rodziną przejeżdżał przez Wilno. Towarzyszyli mu w podróży: generalny adiutant, gen. Jan Jacyna, płk. Bogusław Miedziński, majorowie Adolf Maciesza i Aleksander Prystor, rtm. Kazimierz Pereświet-Sołtan, por. Leon Horodecki oraz komendant pociągu Naczelnika Państwa, por. Józef Makowiecki. Z osób cywilnych towarzyszyli mu: Szef Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa p. Stanisław Car i Kazimierz Skórewicz, dyrektor gmachów reprezentacyjnych.

Pociąg Naczelnika Państwa przybył na stację o godzinie 3 minut 18, z pociągu wsiadł tylko gen. Jacyna, który zamienił kilka słów z płk. Gorzuchowskim. Z najbliższego otoczenia Marszałka Piłsudskiego pozostali w Wilnie p. Marszałkowa z dziećmi, które nocowały w wagonie na stacji oraz p. Car, mjr. Prystor i Skórewicz, którzy pojechali do pałacu Naczelnika Państwa. Następnie Piłsudski wyjechał do Głębokiego, aby odwiedzić 13 Pułk Ułanów.

13 Pułk Ułanów Wileńskich w końcu 1921 roku pełnił służbę na granicy z Litwą, a następnie przez krótki czas stacjonował w Głębokiem. Ostatecznie pod koniec 1922 roku został przeniesiony do Nowej Wilejki pod Wilnem, gdzie przebywał do końca istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej.

Do dekoracji orderem Virtuti Militari w Głębokiem było przedstawionych 50, paru oficerów i żołnierzy. Obecnych jednak było 9, którym Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wręczył krzyża. Reszta kandydatów była nieobecna z powodu urlopów i demobilizacji. W mowie swej Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, zwracając się do oficerów pułku, powiedział: "... aczkolwiek nazwy "wileński" nie zatwierdziłem, to jednak z góry ją aprobuję ...". To było wystarczającą podstawą do używania słowa "wileński" w nazwie pułku.

Wieczorem tegoż dnia Józef Piłsudski wyjechał do Wilna, gdzie w dniu następnym na placu Łukiskim wręczył sztandar 23 Pułkowi Ułanów Grodzieńskich.

11 listopada 1930 roku w Głębokiem został odsłonięty pomnik ku czci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W 1934 roku skwer imienia Józefa Piłsudskiego, na którym stał pomnik Marszałka, został oddany do użytku publiczności i ustawione byli na nim ławki.

Pomnik Marszałka Piłsudskiego został zniszczony przez bolszewików podczas sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Szczegóły i losy części pomnika są nadal nieznane.

mjr. zw. Denis Krawczenko, Józef Piłsudski. Kresy w hołdzie Marszałkowi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Głębokiem

W przeddzień święta, 2 maja 1938 r., odbył się wieczorem uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział pluton honorowy żołnierzy KOP, oddział przysposobienia wojskowego i Związku Strzeleckiego, oraz hufiec Strzelczyków z orkiestrą Związku Strzeleckiego i pochodniami na czele. Na placu 3 Maja, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddziały sprezentowały broń, a orkiestra odegrała hymn narodowy, po czym pochód przeszedł głównymi ulicami miasta. Kościół parafialny oraz pomnik Marszałka były iluminowane. Wszystkie domy przybrano we flagi państwowe, a w oknach wystawiono godło państwowe oraz portrety Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i obu Marszałków Polski. Głębokie, widok ogólny kościoła św. Trójcy, plac 3 Maja, październik 1934 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe Nazajutrz, w sam dzień uroczystości, oprócz żołnierzy KOP i miejscowej ludności, przybyło dużo ludności z okolicznych wiosek i osiedli. Najbliższe szkoły przybyły zwarcie z nauczycielstwem. Przed nabożeństwem w kościele parafialny...

Kresowe miasto Głębokie a Marszałek Piłsudski

Głębokie, to położone na Białorusi miasto powiatowe obwodu witebskiego. W dawnych czasach kresowe miasteczko w powiecie dziśnieńskim, nad brzegiem jeziora tegoż nazwiska, należało kolejno do magnackich rodów: Radziwiłłów, Korsaków, Zenowiczów, a po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku wróciło do Rzeczypospolitej i stało się centrum administracyjnym dziśnieńskiego powiatu województwa wileńskiego. Głębokie, widok ogólny miasta przed 1930 r. CBN Polona Według opowieści Józef Piłsudski kilkakrotnie odwiedził Głębokie i okolice. Po akcji bezdańskiej w roku 1908 przez pewien czas ukrywał się w majątku Boryskowicze, należącym do Doboszyńskich. Gościł w Mosarzu, ale nie przywitali go zbytnio – właściciel, Kalikst Józef Piłsudski, unikał swego rewolucyjnego krewnego. Następnie, gdy Polska odrodziła się, a jego krewny został jej przywódcą, Kalikst Piłsudski bardzo żałował swojej nadmiernej ostrożności. Ale więzi rodzinne nadal nie zostały przerwane. W maju 1935 roku, kiedy zmarł Marszałek Jó...

Ocalić od zapomnienia - Władysław Dąbrowski

W dniu 9 lipca 2020 roku członkowie oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzili wyprawę rozpoznawczą w okolicach wsi Hermanowicze (wieś w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego), aby sprawdzić informacje o grobach polskich żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. mjr. Władysław Dąbrowski, fot. Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa Odkryliśmy, że 5-6 kilometrów od wioski Hermanowicze, obok ruin fundamentów i piwnic dawnego majątku Podolszczyzna, znajduje się kwatera polskich żołnierzy na terenie o wymiarach około 20 na 20 metrów. W kwaterze znajduje się 6 grobów: 5 szeregowców (nazwiska są czytane) 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli (zamordowani) w potyczce z bolszewikami dnia 6 czerwca 1920 roku, oraz grób polskiego oficera (według opowiadań). Jego pomnik znajduje się 5 metrów od grobów i leży w ziemi na skraju urwiska, co uniemożliwiło odkrycie napisu. Również przy wejściu znajduje się g...