Marszałek Józef Piłsudski przybył do Baranowicz 30 października 1922 roku o godzinie 11 specjalnym pociągiem z Warszawy na dworzec Centralny, witany przez wojewodę nowogródzkiego Władysława Raczkiewicza oraz władze cywilne i wojskowe.
![]() |
Dworzec kolejowy w Baranowiczach. Na fasadzie dworca widoczne tablica ku Józefowi Piłsudskiemu. Fot. Archiwum Ludwik Żuk |
O godzinie 11.30 Marszałek Piłsudski został powitany przy bramie triumfalnej przez przedstawicieli miasta, organizacyj i instytucji społecznych, oddziały przysposobienia wojskowego i straż pożarną ze sztandarami. Poczem udał się w powozie, zaprzężonym w parę białych koni, w towarzystwie wojewody nowogródzkiego ulicą Szeptyckiego i Narutowicza do starostwa, gdzie w sali konferencyjnej przyjął delegację miasta oraz gmin powiatu baranowickiego, jak również organizacyj społecznych z terenu miasta i powiatu.
![]() |
Józef Piłsudski w czasie konferencji w Starostwie w towarzyszenie wojewody nowogródzkiego Władysława Raczkiewicza i Szefa Kancelarii Cywilnej Stanisława Cara |
Po przyjęciu delegacyj Marszałek Piłsudski odbył konferencję w gabinecie starosty z wojewodą Władysławem Raczkiewiczem, starostą Konstantym Rdułtowskim i burmistrzem Wacławem Terajewiczem. Następnie udał się na dworzec, skąd specjalnym pociągiem odjechał do Wilna około godzinie 15.
Marszałkowi Piłsudskiemu towarzyszył w Jego podróży, prócz adiutantów — Szef Kancelarii Cywilnej Stanisław Car.
Był to jedyny pobyt Marszałka Piłsudskiego w Baranowiczach po roku 1920. Na pamiątkę o pobycie Marszałka na głównej fasadzie dworca umieszczono tablicę pamiątkową. We wrześniu 1939 roku tablica została zerwana przez Sowietów.
Z pamiętnych uchwał Rady Miejskiej należy wymienić uchwałę z dnia 11 listopada 1924 roku nadającą obywatelstwo honorowe miasta Baranowicz Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
W 1935 roku Powiatowy Komitet Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) urządził uroczystość pobrania ziemi z lotniska na kopiec Marszałka Piłsudskiego w Krakowie przy współudziale delegacyj stowarzyszeń i instytucji oraz delegacyj i oddziałów wszystkich rodzajów broni stacjonowanych w Baranowiczach, szkół średnich, powszechnych, publiczności w liczbie 6000 osób.
Komentarze
Prześlij komentarz