Plissa, Plisa – wieś w rejonie głębockim obwodu witebskiego na Białorusi. W dawnych czasach miasteczko prywatne nad jeziorem Plissa w powiecie dziśnieńskim, gmina i okręg wiejski w miejscu. W miasteczku znajdowała się drewniana kaplica pogrzebowa, cerkiew parafialna Św. Paraskiewy, żydowski dom modlitwy, zarząd gminy, szkoła gminna, młyn wodny na rzece Mniucie, sąd gminny i fabryka sukna. W folwarku Plissa znajdowała się gorzelnia i browar. Własność niegdyś Ostrogskich, Piottuchów, Korsaków, Podbipiętów i Despot-Zenowiczów. Jako miasteczko zatwierdzone przywilejem króla Stanisława Augusta dnia 15 sierpnia 1788 roku i przyznane Romualdowi Podbipięcie.
Po traktacie pokojowym w Rydze z 1921 roku gmina wiejska Plisa dziśnieńskiego powiatu w województwie nowogródzkim (1921–1922), w Ziemi Wileńskiej (1922–1926) i w województwie wileńskim (1926–1939).
Na posiedzeniu dnia 16 kwietnia 1929 roku Pilska Rada Gminna uchwaliła nadać obywatelstwo honorowe gminy Plisa, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu.
![]() |
Obywatelstwo honorowe dla Józefa Piłsudskiego, podpisane przez wójta Ireneusza Doboszyńskiego, 1929 r. Doboszynski.com |
11 listopada 1930 roku w Plisie został odsłonięty pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stał w centrum miasteczka. Jak pisało “Słowo” dnia 12 listopada 1930 roku:
“Pomnik ten powstał ze składek obywatelstwa i ludności gminy Plisskiej. Chociaż nie jest on bardzo okazały, ale zawsze będzie drogą pamiątką dla nas, Polaków. A każdy Polak, który będzie w Plissie, będzie miał przykład, że my, kresowiacy jesteśmy szczerze oddani kochanemu Wodzowi”.
![]() |
Rzeka Mniuta, na pierwszym planie widoczne postument pomnika Józefa Piłsudskiego, 27 listopada 2006 r., Władimir Skrabatun. Radzima.org |
Podczas sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku pomnik został zniszczony przez bolszewików.
Komentarze
Prześlij komentarz